Yritys- ja yhdistystilin varmentaminen – Usein kysytyt kysymykset

Viimeksi päivitetty

1. Mitä asiakirjoja minun tulee toimittaa?

Holvi-tileistä on mahdollista tehdä virallisia yhdistyksen, yrityksen tai muun oikeushenkilön käyttöön tarkoitettuja tilejä.

Tätä varten Holviin tulee toimittaa erillisinä asiakirjoina yrityksen kaupparekisteriote tai yhdistyksen yhdistysrekisteriote. Mikäli Holvi-tilin perustavalla henkilöllä ei ole yksin yrityksen/yhdistyksen nimenkirjoitusoikeutta, tarvitsemme vielä yrityksen tai yhdistyksen edustajan allekirjoitetun valtuutuksen. Huomaathan, että hyväksymme vain Holvin oman valtakirjan.

2. Mistä löydän edustajan valtuutuksen?

Hyväksymme ainoastaan Holvin luoman edustajan valtuutuksen, jonka löydät yritykselle sivulla Yrityksen edustajan valtuutus (FI).pdf ja yhdistykselle sivulla Yhdistyksen edustajan valtuutus (FI).pdf.

3. Kuinka kauan varmennuksessa kestää?

Asiakirjojen käsittelyssä kestää noin 10 pankkipäivää, jonka jälkeen saat ilmoituksen sähköpostiisi.

Mikäli emme voi varmentaa yritystä saamiemme tietojen perusteella, pyydämme lisätietoja sähköpostitse. Tarkkailethan saapuvia viestejäsi! 

4. Asiakirjojen toimitus ei toimi

Tarkista, että asiakirjojen enimmäiskoko eli ylitä 5MB:ta. Jos käytät lataukseen tietokonetta, yritä latausta Google Chrome -selaimella. Jos lataus ei silti onnistu, otathan yhteyttä asiakastukeemme osoitteessa support@holvi.com. Huom! Liitäthän viestiisi kuvakaappaus ongelmasta.

5. Asiakirjat ovat liian suuria kooltaan

Muuta asiakirjojen kokoa ja lataa ne uudestaan profiilisi kautta. Asiakirjojen enimmäiskoko on 10MB.

Huom! Tuvallisuussyistä emme käsittele sähköpostitse lähetettyjä asiakirjoja.

6. Minulla on enemmän kuin kaksi asiakirjaa ladattavana

Voit ladata haluamasi määrän asiakirjoja. Uudet asiakirjat eivät korvaa jo ladattuja asiakirjoja. 

7. Tarvitseeko minun toimittaa edustajan valtuutus?

Mikäli et ole yritys/-yhdistyssääntöjenne mukaisesti yksin nimenkirjoitusoikeudellinen yrityksessä/yhdistyksessä, sinun tulee toimittaa edustajan valtuutus yrityksen tai yhdistyksen nimenkirjoitusoikeuden omaavien henkilöiden allekirjoituksilla. 

8. Voinko käyttää Holvi-tiliä yrityksen perustamiseen?

Jos tarkoituksenasi on perustaa Holvi-tili yritykselle jota ei ole vielä perustettu, se ei valitettavasti onnistu. Holvi-tilin voi avata vain jo perustetulle yritykselle, jolla on aktiivinen Y-tunnu – osakepääomaa ei siis voi maksaa Holviin.

Yhdistys voi perustaa tilin myös yhdistysrekisterinumerolla.

9. Mikä on Y-tunnus ja mistä löydän sen?

Y-tunnus on viranomaisten myöntämä yksilöivä tunniste yrityksille ja yhdistyksille. Löydät Y-tunnuksesi kaupparekisteriotteesta, yhdistysrekisteristä tai esimerkiksi etsimällä Yritys- ja Yhteisötietojärjestelmästä yrityksesi tiedoilla.

10. Missä muodossa Y-tunnus löytyy?

Tunnus koostuu kahdeksasta numerosta, joista viimeistä edeltää viiva, esimerkiksi: 1234567-8.

11. Mikä on ALV-numero?

Jos olet alv-velvollinen, Holvi pyytää sinua antamaan alv-numeron kun luot tiliä. Alv-tunnus muodostuu Y-tunnuksesta: lisää Y-tunnuksen eteen kirjaimet FI ja ota viimeistä numeroa edeltävä viiva pois.

Esim. Jos Y-tunnuksesi on 1234567-8, niin alv-numerosi on FI12345678J.

Jos sinulla on tarvetta lisätä alv-numero tilillesi jälkikäteen, otathan yhteyttä asiakastukeemme osoitteessa support@holvi.com ja aktivoimme alv-tuen tilillesi. 

12. Yrityksen omistaa toinen yritys

Valitettavasti Holvi ei tuo omistusmuotoa, joissa yksi tai useampi yritys omistaa 25% tai yli yrityksen osakkeista/sijoituksista, emmekä tässä tapauksessa voi tarjota Holvi-tiliä. 

13. Yksi yrityksen osakkeenomistajista asuu ulkomailla

Yritys voi avata tilin jos yksi tai useampi tosiasiallinen edunsaaja asuu ETA:n toisessa maassa (poikkeuksena Viron e-kansalaiset). Poikkeuksena ovat kaikki maat, jotka eivät tällä hetkellä ole FATF-vaatimusten mukaisia. Jos tosiasialliset edunsaajat, jotka omistavat osakkeista 25% tai enemmän, asuvat ETA-alueen ulkopuolella, emme valitettavasti pysty tarjoamaan tiliä. 

 

 

Oliko tämä artikkeli hyödyllinen?

1/1 koki tästä olevan apua