Yritys- tai yhdistystilin varmentaminen

Viimeksi päivitetty

Huom! Jos suunnitelmasi on maksaa Holvi-tilille osakepääoma ja käyttää sitä alusta asti yrityksen päätilinä, se ei valitettavasti Suomessa vielä ole mahdollista PRH:n linjauksesta johtuen. Asiakastukemme support@holvi.com antaa mielellään tästä lisätietoa. 

1. Miksi varmennus tehdään ja kauanko siinä kestää?

Yrityksen varmentamiseksi sinun tulee toimittaa tarvittavat tiedot ja yritysasiakirjat. Holvi noudattaa lakia rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä ja selvittämisestä. Maksulaitoksena Holvin tulee tuntea asiakas henkilötasolla mutta laki pitää sisällään myös tosiasiallisen edunsaajan tunnistamista ja yhteisöasiakkaan omistusrakenteen selvittämistä. 

Varmennuksessa kestää 2-3 pankkipäivää josta saat ilmoituksen sähköpostiisi. 

2. Tarkista varmennuksen tila 

Voit tarkistaa varmennuksen tilan menemällä "Oma profiili" ja sitten "Yritykseni." Täältä näet kaikki yritykset jotka olet rekisteröinyt Holviin ja niiden varmennuksen tilan. Myös tarvittavat asiakirjat toimitetaan tätä kautta.

3. Tarvittavat asiakirjat 

Tilin luomisen jälkeen sinun tulee toimittaa tarvittavat asiakirjat tilin asetuksien kautta sivulla https://holvi.com/home/identity/company-documents/.

Löydät tarkat tiedot mitä asiakirjoja eri yritymuodoille tulee toimittaa täältä.

Edustajan valtuutus on Holvin luoma asiakirja, josta tulee toimittaa alla olevan linkin takaa löytyvä versio. Muista versioita ei hyväksytä. Edustajan valtuutuksessa yrityksen/yhdistyksen nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö/henkilöt valtuuttavat Holvi-tilin pääkäyttäjän tilin avaajaksi. Huom! Jos Holvin käyttäjällä on jo nimenkirjoitusoikeus hänen ei tarvitse toimittaa valtuutusta. 

Edustaja = Holvi-tilin pääkäyttäjä.
Nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö = kaupparekisterissä mainittu nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö. 

Yrityksen edustajan valtuutus (FI).pdf
Yhdistyksen edustajan valtuutus (FI).pdf 

Jos sinulla ei ole yrityksen kaupparekisteriotetta tai yhdistyksen yhdistysrekisteriotetta saat ladattua ne paikalliselta valvovalta organisaatiolta. Tässä on mm. PRH:n tarjoamat vaihtoehdot

yrityksille:

yhdistyksille:

 

Oliko tämä artikkeli hyödyllinen?

6/7 koki tästä olevan apua