Yritys- tai yhdistystilin varmentaminen

Viimeksi päivitetty

Huom! Osakepääoman tallettaminen ei ole mahdollista Holvissa PRH:n linjauksesta johtuen. Osakeyhtiön tilin avaamiseksi tarvitsemme aina yrityksen kaupparekisterotteen tilin varmennusta varten. Annamme mielellämme lisätietoa tähän liittyen: support@holvi.com

1. Miksi varmennus tehdään ja kauanko siinä kestää?

Yrityksen varmentamiseksi sinun tulee toimittaa tarvittavat tiedot ja yritysasiakirjat. Holvi noudattaa lakia rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi ja selvittämiseksi. Maksulaitoksena Holvin tulee tuntea asiakkaansa henkilötasolla, mutta laki vaatii myös tosiasiallisen edunsaajan ja yhteisöasiakkaan omistusrakenteen tunnistamista. 

Varmennuksessa kestää 2-3 pankkipäivää, mikäli kaikki toimitetut dokumentit ovat kunnossa. Kun varmennus on suoritettu, saat ilmoituksen sähköpostiisi. 

2. Tarvittavat asiakirjat 

Tilin luomisen jälkeen sinun tulee toimittaa tarvittavat asiakirjat tilin asetuksien kautta sivulla https://holvi.com/home/identity/company-documents/.

Liiketoiminta

Vaaditut yritysasiakirjat

Oy (Osakeytiö)

 • Kaupparekisteriote

Ky (Kommandiittiyhtiö)

 • Kaupparekisteriote

Ay (Avoin yhtiö)

 • Kaupparekisteriote

Osk (Osuukunta)

 • Kaupparekisteriote

Tmi (Toiminimi)

Yksityinen elinkeinonharjoittaja

 • Kaupparekisteriote
 • Mikäli yritys ei ole kaupparekisterissä, voit toimittaa kuvakaappauksen YTJ-otteesta

Rekisteröimätön elinkeinonharjoittaja

 • Kuva verokortista

Ry (Rekisteröity yhdistys)

 • Yhdistysrekisteriote

Rekisteröimätön yhdistys

 • Vapaamuotoinen dokumentti, josta käy ilmi:
  • Yhdistyksen nimi ja tarkoitus
  • Jäsenten nimet ja kotipaikka

NY (Nuori Yrittäjyys)

 • Ohjelman rekisteröintitodistus

Löydät lisätietoa asiakirjoista täältä.

Edustajan valtuutus on Holvin luoma asiakirja, josta tulee toimittaa alla olevan linkin takaa löytyvä versio. Muista versioita ei hyväksytä. Edustajan valtuutuksessa yrityksen/yhdistyksen nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö/henkilöt valtuuttavat Holvi-tilin pääkäyttäjän tilin avaajaksi. Huom! Jos Holvin käyttäjällä on jo nimenkirjoitusoikeus hänen ei tarvitse toimittaa valtuutusta. 

Yrityksen edustajan valtuutus (FI).pdf
Yhdistyksen edustajan valtuutus (FI).pdf 

Jos sinulla ei ole yrityksen kaupparekisteriotetta tai yhdistyksen yhdistysrekisteriotetta, saat ne ladattua PRH:sta. Linkkien takaa löydät vaihtoehdot

yrityksille:

yhdistyksille:

3. Tarkista varmennuksen tila 

Voit tarkistaa varmennuksen tilan menemällä kohtaan Oma profiili ja valiten täältä Yritykseni. Täältä näet kaikki yritykset, jotka olet rekisteröinyt Holviin ja niiden varmennuksen tilan. Myös tarvittavat asiakirjat toimitetaan tätä kautta.

4. Asiakirjojen lataaminen ei toimi 

Tarkistathan, että varmentamisdokumenttien koko on korkeintaan 5MB ja käytäthän Chrome-selainta tämän ollessa Holviin optimoitu. Jos lataamisen kanssa on edelleen ongelmia, otathan yhtyettä Holvin asiakastukeen osoitteessa support@holvi.com lisäämällä viestiin myös kuvakaappauksen ongelmasta. 

Oliko tämä artikkeli hyödyllinen?

4/6 koki tästä olevan apua