Yritys- tai yhdistystilin varmentaminen

Viimeksi päivitetty

Huom! Osakepääoman tallettaminen ei ole tällä hetkellä mahdollista Holvissa PRH:n linjauksesta johtuen. Osakeyhtiön tilin avaamiseksi tarvitsemme aina yrityksen kaupparekisterotteen tilin varmennusta varten. Annamme mielellämme lisätietoa tähän liittyen: support@holvi.com

1. Miksi varmennus tehdään ja kauanko siinä kestää?

Yrityksen varmentamiseksi sinun tulee toimittaa tarvittavat tiedot ja yritysasiakirjat. Holvi noudattaa lakia rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi ja selvittämiseksi. Maksulaitoksena Holvin tulee tuntea asiakkaansa henkilötasolla, mutta laki vaatii myös tosiasiallisen edunsaajan ja yhteisöasiakkaan omistusrakenteen tunnistamista. 

Varaamme vamennusasiakirjojen tarkistamiseen 10 pankkipäivää. Mikäli kaikki toimitetut dokumentit ovat kunnossa ja kun varmennus on suoritettu, saat ilmoituksen sähköpostiisi.

Mikäli tarvitsemme lisätietoa yrityksestäsi tai liiketoiminnastasi, olemme yhteydessä sinuun sähköpostitse. Tarkkailethan siis postiasi! 

2. Tarvittavat asiakirjat 

Tilin luomisen jälkeen sinun tulee toimittaa tarvittavat asiakirjat tilin asetuksien kautta sivulla https://holvi.com/home/identity/company-documents/.

Liiketoiminta

Vaaditut yritysasiakirjat

Oy (Osakeytiö)

 • Kaupparekisteriote

Ky (Kommandiittiyhtiö)

 • Kaupparekisteriote

Ay (Avoin yhtiö)

 • Kaupparekisteriote

Osk (Osuukunta)

 • Kaupparekisteriote

Tmi (Toiminimi)

Yksityinen elinkeinonharjoittaja

 • Kaupparekisteriote
 • Mikäli yritys ei ole kaupparekisterissä, voit toimittaa kuvakaappauksen YTJ-otteesta

Rekisteröimätön elinkeinonharjoittaja

 • Kuva verokortista

Ry (Rekisteröity yhdistys)

 • Yhdistysrekisteriote

Rekisteröimätön yhdistys

 • Vapaamuotoinen dokumentti, josta käy ilmi:
  • Yhdistyksen nimi ja tarkoitus
  • Jäsenten nimet ja kotipaikka

NY (Nuori Yrittäjyys)

 • Ohjelman rekisteröintitodistus

 

Löydät lisätietoa asiakirjoista täältä.

Edustajan valtuutus on Holvin luoma asiakirja, jonka voit ladata tästä:

Yrityksen edustajan valtuutus (FI).pdf
Yhdistyksen edustajan valtuutus (FI).pdf 

Huom! Tämä on ainoa versio valtakirjasta, jonka Holvi hyväksyy.

Edustajan valtuutus -valtakirja on dokumentti, jossa yhdelle henkilölle (edustaja), valtuutetaan edustamaan tiettyä yritystä. Yrityksen tai yhdistyksen nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö/henkilöt tulee ilmoittaa myös dokumenttiin.

Huomioithan, että jos Holvin käyttäjällä on jo nimenkirjoitusoikeus hänen ei tarvitse toimittaa valtuutusta. 

Tässä esimerkki, miten täytät Edustajan valtuutus -dokumentin.

Minni Seppä on juuri rekisteröinyt profiilin Holviin ja avannut tilin yritykselle XY, eli Minnistä on juuri tullut tilin pääkäyttäjä. Minni omistaa yrityksen XY:n yhdessä Tiia Minkin kanssa. Tämä tarkoittaa sitä, että Tiian pitäisi vielä valtuuttaa Minnin edustamaan yritystä. Näin ollen, Tiian tulee täyttää Edustajan valtuutus -dokumentin seuraavasti:

 

  

Screen_Shot_2019-01-30_at_11.00.31.png

 

Jos sinulla ei ole yrityksen kaupparekisteriotetta tai yhdistyksen yhdistysrekisteriotetta, saat ne ladattua PRH:sta. Linkkien takaa löydät vaihtoehdot

yrityksille:

yhdistyksille:

 

3. Miten tarkistat varmennuksen tilan?

Voit tarkistaa varmennuksen tilan kirjautumalla Holviin ja klikkaamalla oikeassa yläkulmassa olevaa vihreää ikonia ja tämän jälkeen valitset Yritykseni. Täältä näet kaikki yritykset, jotka olet rekisteröinyt Holviin ja niiden varmennuksen tilan. Myös tarvittavat asiakirjat toimitetaan tätä kautta 

4. Jos asiakirjojen lataaminen ei toimi 

Tarkistathan, että varmentamisdokumenttien koko on korkeintaan 5MB ja käytäthän Chrome-selainta tämän ollessa Holviin optimoitu. Jos lataamisen kanssa on edelleen ongelmia, otathan yhtyettä Holvin asiakastukeen osoitteessa support@holvi.com lisäämällä viestiin myös kuvakaappauksen ongelmasta. 

Oliko tämä artikkeli hyödyllinen?

5/7 koki tästä olevan apua