Yrityksen varmentamiseen vaadittavat asiakirjat

Viimeksi päivitetty

1. Kaupparekisteriote

Kaupparekisteriote on dokumentti, jonka saat Patentti- ja rekisterihallitukselta ilmoitettuasi yrityksesi kaupparekisteriin, joka on virallinen ja julkinen rekisteri yrityksistä. Voit tehdä kaupparekisteri-ilmoituksesi Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH:n) ja Verohallinnon lomakkeilla verkossa.

Osakeyhtiöiden, kommandiittiyhtiöiden, avoimien yhtiöiden ja osuuskuntien on aina ilmoittauduttava kaupparekisteriin. Yksityisten elinkeinonharjoittajien (toiminimien) on useimmissa tilanteissa tehtävä perustamisilmoitus kaupparekisteriin.

2. Yhdistysrekisteriote

Yhdistysrekisteriotteen saat PRH:n kautta ilmoitettuasi yhdistyksesi yhdistysrekisteriin.

Huomiothan, että aatteellinen yhdistys ei saa Y-tunnusta, kun se merkitään yhdistysrekisteriin. Aatteelliselle yhdistykselle annetaan Y-tunnus, jos yhdistys merkitään PRH:n kaupparekisteriin tai Verohallinnon arvonlisäverovelvollisten rekisteriin, ennakkoperintärekisteriin ja työnantajarekisteriin.

Y-tunnus ei korvaa yhdistyksen rekisterinumeroa eikä tee yhdistyksestä oikeuskelpoista.

3. Edustajan Valtuutus

Edustajan valtuutus on asiakirja, joka antaa asianomaiselle henkilölle valtuudet edustaa yritystä tiliin avaamiseen ja käyttöön liittyen. Jos et ole yrityksen tai yhdistyksen ainoa edustaja, tarvitset yrityksen muilta vastuullisilta edustajilta valtuutuksen, jolla vahvistat oikeutesi edustaa yritystä.

Huom! Jos Holvin käyttäjällä on jo nimenkirjoitusoikeus, hänen ei tarvitse toimittaa valtuutusta.

Lomakkeet löytyvät täältä:

Yrityksen edustajan valtuutus (FI).pdf

Yhdistyksen edustajan valtuutus (FI).pdf

Edustaja = Holvi-tilin pääkäyttäjä.
Nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö = kaupparekisterissä mainittu nimenkirjoitusoikeuden omaava henkilö. 

Oliko tämä artikkeli hyödyllinen?

9/19 koki tästä olevan apua